موکاپات چیست – موکاپات ارزان ترین اسپرسو ساز دنیا

موکاپات

همه ما معمولا سعی میکنیم روز زیباتری برای خودمان بسازیم و یکی از بهترین روش های عوض کردن روزمان نوشیدن قهوه است به همین دلیل است که به شما موکاپات ارزان ترین قهوه ساز دنیا را پیشنهاد میکنیم اگر شما قهوه مینوشید و دوست دارید هر روز قهوه بنوشید حتما به یک موکاپات نیاز دارید به این دلیل که این دستگاه کوچک و سبک ، قابل حمل است و نیازی به برق یا گاز ندارد.
کاملا مناسب مسافرت هایی که به برق دسترسی ندارید یا کمپ ها و کوه نوردی ها.
جنس این دستگاه قهوه ساز از آلومنیوم است و به آسانی روی شعله گاز و المنت برقی کار میکند.
و طرز تهیه قهوه با موکاپات بسیار آسان است میتواند تجربه نوشیدن قهوه اسپرسو با کیفیت را کنار باریسما داشته باشید

موکاپات چیست

موکاپات یا Moka-pot دستگاه قهوه سازی بدون نیاز به برق و اجاقی است که به نام دیگر stove-top هم شناخته میشود.

کارکرد این دستگاه قهوه ساز به این شکل است که بعد از عبور آب جوش از قهوه آسیاب شده باعث دم آور شدن و عصاره گیری قهوه و آماده شدن قهوه با موکاپات است.

نام موکاپات ریشه ای از شهری به نام موکا در یمن دارد و در سال 1933 توسط مهندس ایتالیایی به نام آلفونسو بیالتی Alfonso Bialetti اختراع شده است و به سرعت تبدیل به یکی از اصلی ترین قهوه ساز ها و قسمتی از کالا های فرهنگی ایتالیا تبدیل شده است و همچنان کارخانه بیالتی Bialleti Moka-pot  به ساخت موکاپات ادامه می دهد.

آلفونسو بیالتی

این دستگاه که بیشترین تولیدش در ایتالیا است امروزه بیشتر در اروپا و آمریکای لاتین استفاده می شود . جالب است بدانید که بسیاری از این طرح ها ئ شکل ها به صورتی هنری و نمادین از موکاپات در موزه ها به نمایش می آید.

موکاپات ها در سایز ها و اندازه های متفاوتی ساخته می شوند  ، از یک شات تا 18 شات ( 50 میلی لیتر ) ساخته و معمولا از جنس آلومینیوم و دسته های باکلیت و پلاستیکی است.

پس درباره سوال موکاپات چیست میتوان گفت : یک اسپرسو ساز اجاقی (روگازی) است که کارکرد کلی آن مثل اسپرسو ساز های برقی است به این معنی که با فشار آب از قهوه شما عصاره گیری میکند.

طرز تهیه قهوه با موکاپات اسپرسو ساز روگازی

قهوه موکاپات

مرحله اول –

اولین قدم در طرز تهیه قهوه با موکاپات داشتن آسیاب اسپرسو ای با کیفیت و با  مناسب است بهترین میزان آسیاب برای موکاپات ریز یا Fine است که ریز تر از اسپرسو ساز های برقی است

مرحله دوم –

قهوه ساز را تا جایی که معمولا مشخص میکنند پر کنید و اگر خطی برای مشخص کردن نبود میتوانید تا زیر سوپاپ اطمینان پر کنید و مراقب باشید که از صافی نشت نکند چون باعث آبکی و بی کیفیت شدن اسپرسو میشود.

مرحله سوم –

سبد قهوه موکاپات را با قهوه مناسب موکاپات پر کنید و دقت کنید که از لبه سبد بیرون نریزد و قهوه راصاف کنید و پودر اضافی را استفاده نکنید ، سبد را در جایش قرار دهید .

نکته : در این قسمت دقت کنید که قهوه زیاد فشرده نشود به این دلیل که ممکن است باعث انفجار شود و اسپرسو را جای نوشیدن در طرح ها و اشکال مختلف در دیوار و سنگ ها مشاهده فرمایید.

مرحله چهار –

قسمت بالای را به سبد قهوه ببندید و دقت کنید که کاملا محکم شود و از گرفتن دسته موکاپات برای بستن خود داری کنید به این دلیل که امکان شکستن دسته وجود دارد و از درست بسته بودن موکاپات مطمئن شوید.

مرحله پنج –

بهتر است موکاپات را روی شعله کم بگذاریم به این دلیل که شعله کم باعث طعم بهتر قهوه و جلوگیری جوشیدن و فوران اسپرسو میشود و با آرامی آماده شدن میشود و بعد از 4-5 دقیقه قهوه از قسمت بالایی خارج میشود.

زمانی که آب در حال استخراج حالت یک نواخت خودش را از دست میدهد باید شعله را خاموش کنید و موکاپات را از روی گاز بردارید.

مرحله شش –

خسته نباشید قهوه شما آماده نوشیدن است در این مرحله فقط باید از نوشیدن اسپرسو با کیفیت لذت ببرید

شما میتوانید با دنبال کردن اینستاگرام باریسما از بهترین روش های دم آوری قهوه با موکاپات و انواع نوشیدنی های بر پایه اسپرسو لذت ببرید

 

 

اجزای اصلی موکاپات

 

این نوشته در قهوه ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *