باریستا کیست و کار باریستا چیست ؟

باریستا

باریستا کیست و کار باریستا چیست ؟

این روزها کمتر کسی هست که واژه باریستا به گوشش نخورده باشد و نداند باریستا کیست . ممکن است بارها در یک کافه قهوه سفارش داده باشید اما ندانید نام فردی که نوشیدنی را برایتان آماده می‌کند چیست. با شنیدن این کلمه فرنگی شاید با خودتان بگویید این هم یکی دیگر از کلمه‌هایی است که مد شده است!

واقعا هم حق دارید چون باریستا کلمه‌ای ایتالیایی و جایگزین امروزی قهوه‌چی است که قبلا هم وجود داشت، با این تفاوت که تخصص اصلی او بیشتر آماده کردن نوشیدنی‌هایی با پایه قهوه اسپرسو و کار با دستگاه است. لوازم باریستا ممکن است مانند قهوه‌جوش‌های ابتدایی و خانگی یا فرنچ پرس ساده یک باشد و یا با دستگاه‌های پیشرفته و با زدن چند دکمه به سرعت این کار را انجام دهد.

آیا کار باریستا یک حرفه است؟

با توجه به تغییر سبک زندگی جامعه مدرن امروزی و علاقه افراد به قهوه، تقاضا برای انواع مختلف این نوشیدنی روز به روز در حال افزایش است. خوشبختانه در حال حاضر در هر خیابان حداقل دو یا سه کافی‌شاپ هست که هر کدام یک یا چند باریستا دارند. این حرفه شاید آسان به نظر برسد اما نحوه درست کردن قهوه، کار با دستگاه‌‌های مختلف و لوازم باریستا مثل اسپرسوساز ، فرنچ پرس، موکاپات، شناخت انواع قهوه و دوز هر کدام و همینطور تزئین قهوه با کف شیر مهارت‌های خاصی است که به صورت آکادمیک در دو دوره مقدماتی و پیشرفته در آموزشگاه‌ها آموزش داده می‌شود.

حتی در دنیا مسابقاتی هم در این زمینه برای شناسایی باریستاهای حرفه‌ای برگزار می‌شود. در ایران هم باریستاهای آقا و خانم در مسابقات ملی این رشته با هم رقابت می‌کنند.این حرفه علاوه بر داشتن مهارت در شناخت، روست و آسیاب کردن و دم‌آوری قهوه و لوازم باریستا نیاز به خلاقیت و ذوق هنری دارد. مثلا فوم دادن شیر و تزئین روی قهوه در مرحله نهایی که اصطلاحا به آن لاته آرت می‌گویند، از اهمیت ویژه‌ای برخورددار است.

نکته مهم دیگر این است که شاید این حرفه، کار مردانه‌ای به نظر برسد اما اخیرا خانمها هم به این حرفه گرایش پیدا کرده‌اند و به صورت تخصصی در کافی‌شاپها مشغول به کار هستند.

باریستا با چه چالشهایی رو به رو است؟

ارائه خدمات در کمترین زمان و توجه به سلیقه هر مشتری هم برای باریستاها از اهمیت خاصی برخوردار است و نوعی چالش محسوب می‌شود. در برخی کافه‌ها ممکن است 20 تا 30 نفر در صف بایستند و منتظر گرفتن سفارششان باشند. باریستاها بایدبه سلیقه مشتری توجه کنند و با برقراری تعامل با‌ آنها از ذائقه هر فرد مطلع شوند. البته در کافه‌های بزرگ باریستاها اغلب پشت پیشخوان هستند و به دلیل مشغله زیاد زمانی برای برقراری تعامل با مشتری نخواهند داشت.

یک باریستا گاهی مجبور است ساعتهای زیادی را بایستد تا سفارش مشتری را تحویل دهد و ممکن است به خاطر تنوع سفارشات در تحویل قهوه مشتری دچار اشتباه هم بشود.

قهوه به قدری در زندگی روزمره ما جا باز کرده است که برای عرضه این نوشیدنی پرطرفدار نیاز به یک باریستا بیش از پیش حس می‌شود. شاید به همین دلیل هم روز اول مارس را به این حرفه اختصاص داده‌اند.

باریستا کیست

 

آیا درآمد باریستا ها خوب است؟

طبق آخرین آمار، میانگین درآمد ساعتی هر باریستا در ایالات متحده 11 تا 12 دلار است که بسته به گواهینامه‌ها، مهارتهای مختلف و میزان جلب مشتری متفاوت است. یک باریستا می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد به شرط آنکه علاوه بر مهارت در کار مشتری‌ مدار هم باشد، یعنی با ارائه خدمات خوب و باکیفیت، تعامل با مشتری و همینطور تبلیغات بازاریابی کند. امروزه مارکتینگ از طریق فضای مجازی، مخصوصا تلگرام و اینستاگرام کار را برای تمامی مشاغل و کافه‌دارها آسان‌تر کرده است چرا که با گذاشتن عکس و ویدئو از کافه و محصولات و همینطور برقراری ارتباط مستمر با مشتری می‌توانند توجه آنها را بیشتر به فروشگاهشان جلب کنند.

 

و میتوانید از مطالب دیگر درباره خرید قهوه تازه یا لوازم باریستا و درآمد باریستا را در اینستاگرام باریسما دنبال کنید

 

 

این نوشته در قهوه ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *