راهنمای آسیاب قهوه

راهنمای آسیاب قهوه

راهنمای آسیاب قهوه coffee grind size guide

انجمن تخصصی قهوه درجات متفاوتی از سایز های قهوه را برای آسیاب نمودن توصیه می کند که هر کدام از آنها مختص به نوعی از قهوه می باشد.

مانند درجه ی فوق ریز,  درجه ی ریز,  درجه ی متوسط ،  درجه ی متوسط درشت ، درجه ی درشت و غیره که به بیان هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

راهنمای آسیاب قهوه

در نظر داشته باشید که اگر درجه ی آسیابی که از آن برای نرم نمودن قهوه استفاده می کنید را تغییر دهید , نتیجه ی حاصله از آسیاب قهوه قطعا متفاوت خواهد شد لذا بهتر است برای عدم تغییر در نتیجه مقدار و سایز قهوه را با دستانتان لمس کرده و با دقت بسنجید تا دچار اشتباه نشوید.

اکنون خوب است کمی درباره ی گرایندر (Grinder) یا آسیاب قهوه بدانید:

این دستگاه فوق العاده با کارایی خاص و منحصر به فرد خود یکی از مهم ترین ابزار آلات مربوط به کافی شاپ می باشد چون برای داشتن یک اسپرسوی خوب و عالی نیاز به یک گرایندر قوی و با کیفیت دارید,  در واقع برای اینکه عطر و عصاره ی یک قهوه به خوبی خارج  شود باید از آسیاب قهوه برای این کار کمک بگیرید.

چنانچه شما از دوستداران قهوه می باشید و تمایل دارید که قهوه ی خود را شخصا در منزل آسیاب نموده و مورد استفاده قرار دهید, با چندین مرتبه تکرار و تمرین در مرحله ی آسیاب قهوه درجه و میزان قهوه ای که آسیاب کردید برایتان حاصل می شود.

به طور مثال اگر از اسپرسو ساز خانگی استفاده کرده و مشاهده نمودید قهوه ی دم کرده هنگام خروج شل و آبکی بود باید قهوه را بیشتر آسیاب کنید تا ریز تر شود و یا بالعکس اگر قهوه ی دم کرده هنگام خروج سفت بود و به راحتی در فنجان نمی ریخت باید قهوه را کمتر آسیاب کنید تا دانه ها درشت تر باشد, و یا اگر شما یک کافی من هستید یا صاحب یک کافی شاپ برای اینکه همیشه قهوه ای یکدست داشته باشید بهتر است از آسیاب های قهوه که دارای نشانگر دیجیتال می باشند استفاده کنید چون این دستگاه ها قابلیت تنظیم دقیق را دارا هستند و از این جهت بسیار کمک کننده می باشند.

انواع درجات آسیاب قهوه

میزان آسیاب قهوه خیلی در دم آوری نوشیدنی و طعم قهوه تاثیر گذار است

راهنمای آسیاب قهوه

 آسیاب بسیار ریز extra fine grind

درجه ی بسیار ریز که جهت دم کردن قهوه ی ترک و قهوه ی عربی به کار می رود. برای تهیه ی قهوه ی ترک عالی باید از درجه ی بسیار ریز قهوه استفاده نمود ,  این نوع قهوه به آسیابی خاص نیازمند است چون دستگاه های معمولی نمی توانند قهوه را به صورت پودر ریز و نرم شکل دهد, قهوه ی ترک بسیار سریع دم می کشد و آماده می شود.

آسیاب ریز fine grind

درجه ی ریز که جهت استفاده برای قهوه اسپرسو و موکاپات است, اگر می خواهید یک قهوه ی خوش طعم و خانگی را بنوشید بهتر است از اسپرسو ساز خانگی و یا موکاپات استفاده کنید که مخصوص دانه های ریز قهوه است, موکاپات ها در انواع مختلفی عرضه می شوند که بنا بر سلیقه ی خود می توانید آنها را انتخاب کنید, زمان دم کشیدن قهوه در موکاپات بسیار کوتاه می باشد و به همین دلیل درجه ی ریز دانه برای آن مناسب است.

آسیاب متوسط medium grind

درجه ی متوسط که جهت استفاده برای رگولار کافی می باشد , در واقع دم نمودن قهوه با دستگاه در یک پات ( Drip pot) که در حد و اندازه ی دانه های شن ریز ,دانه های قهوه آسیاب می شوند.

آسیاب متوسط درشت medium coarse grind

درجه ی متوسط درشت که جهت استفاده برای روش کمکس (chemex) و سولو (solo) است که دانه های قهوه در حد و اندازه ی دانه های شن درشت آسیاب می شوند.

آسیاب درشت coarse grind

درجه ی درشت که جهت استفاده برای کاپینگ قهوه و یا فرنچ پرس است که دانه های قهوه در حد و اندازه ی دانه های نمک دریایی آسیاب می شود. فرنچ پرس به عنوان یکی از بهترین روش های دم کردن قهوه می باشد که پاک و تمیز نمودن آن آسان است و هزینه ی پایینی را نیز دارد.روش دم  نمودن قهوه بر طبق میزان آسیاب قهوه می باشد که معمولا ریز دانه یا درشت دانه است.

اگر بخواهید یک فنجان قهوه ی عالی با طعمی دلنشین و واقعی داشته باشید  باید تمامی دستور العمل های ساخت و تهیه ی هر قهوه را به خوبی بدانید در غیر این صورت قهوه ای با طعمی تلخ ( به دلیل بیش از حد ریز شدن دانه های قهوه) و یا قهوه ای با طعم شور( به دلیل بیش از حد درشت بودن دانه های قهوه) تجربه خواهید کرد.

هر چقدر دانه های قهوه ریز تر باشند سرعت عبور آب از آنها بیشتر خواهد بود و هر چه دانه های قهوه درشت تر باشند سرعت عبور آب از آنها کند تر خواهد بود, پس در می یابیم که هدف از آسیاب نمودن, افزایش سطح تماس دانه های قهوه با آب است که همه ی این موارد بر روی زمان تهیه ی قهوه و خروج عطر و طعم آن اثر گذار است.

حتما برایتان این سوال پیش آمده که از کجا قهوه بخریم که آسیاب قهوه به درستی و مناسب دستگاهمان باشد

توصیه ما به شما خرید قهوه تازه است.

کارشناسان قهوه در باریسما به خوبی برای خرید یک قهوه تازه و مناسب دستگاه مورد نظرتان به شما راهنمایی میدهند با ما در ارتباط باشید

و میتوانید از مطالب دیگر درباره خرید قهوه تازه یا راهنمای آسیاب قهوه را در اینستاگرام باریسما دنبال کنید

این نوشته در قهوه ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *