بهترین زمان مصرف قهوه

بهترین زمان مصرف قهوه

بهترین زمان مصرف قهوه

قهوه از نوشیدنی های محبوب جهان است که بسیاری از افراد مداومت در نوشیدن آن دارند و قادر به کنار گذاشتن آن نیستند. فواید قهوه برای بدن بسیار است. در دانه های کوچک قهوه، آنتی اکسیدان سرشاری وجود دارد. آنتی اکسیدان، رادیکال های آزاد بدن را از بین می برد و خطر مبتلا شدن به سرطان و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. کافئین موجود در قهوه، سبب عملکرد بهتر مغز و قلب می شود و در بهبود فعالیت های فیزیکی موثر است. در این مقاله قصد داریم بدانیم که بهترین زمان مصرف قهوه چه تایمی از روز است تا بیشترین تاثیر را بر بدن داشته باشد؟زمان مصرف قهوه

زمان مناسب نوشیدن قهوه

زمان مناسب نوشیدن قهوه با میزان کورتیزول بدن شما رابطه دارد. قسمتی در مغز انسان وجود دارد که میزان کورتیزول بدن را کنترل می کند. کورتیزول هورمونی است که سبب بالا رفتن انرژی در سلول های بدن می شود و کاهش آن در بدن، حالاتی از خستگی و خواب آلودگی را به وجود می آورد. اثر کافئین قهوه در بدن نیز چنین است و مشابه کورتیزول عمل می کند.

هسته مغزی در زمان های مشخص شبانه روز، هورمون کورتیزول را در بدن آزاد می کند. در این زمان بدن شما حالت تحریک پذیری دارد و در صورت نوشیدن قهوه و پیوستن کافئین آن به سلول ها، حالاتی شبیه به استرس در شما به وجود خواهد آمد که به همراه آن ممکن است اثرات زیان باری داشته باشد. در مقابل هنگامی که سطح کورتیزول خون پایین است بهترین زمان برای نوشیدن قهوه است. این هماهنگی باعث می شود تا قهوه اثرش را بر روی بدن بگذارد و تمرکز و هوشیاری شما افزایش یابد.

ارتباط هورمون کورتیزول و زمان مصرف قهوه و کافئین قهوه

اما باید بدانید که مقدار کورتیزول بدن در چه ساعاتی افزایش می باید. برای یک فرد عادی که صبح زود از خواب بیدار می شود، ساعات 8 تا 9 صبح، 12 تا 1ظهر، 5 تا 6 غروب اوج ترشح کورتیزول در بدن می باشد. اگر ورزش کار هستید نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از شروع ورزش، انرژی لازم را برای تمرین های سخت فراهم می کند. نوشیدن قهوه قبل از خواب سبب می شود تا خواب از سرتان بپرد.

این کاری است که عملکرد کافئین در مغز انجام می دهد. اثر کافئین پس از خوردن قهوه 4 تا 5 ساعت باقی می ماند. پس زمان نوشیدن آن را تنظیم کنید تا باعث بر هم زدن خواب شما نشود. بهتر است قهوه را 2 ساعت پس از خوردن وعده های اصلی غذایی بنوشید. این نوشیدنی سیستم گوارش را تقویت می کند و در هضم سالم غذا موثر است.

زمان مصرف قهوه

اوقاتی که اغلب مردم قهوه می خورند

اغلب مردم قهوه را ناشتا و قبل از صرف صبحانه مصرف می کنند. این افراد بعد از بیدار شدن به اولین چیزی که به آن فکر می کنند، خوردن یک لیوان قهوه است. پزشکان به دلایل علمی این زمان مصرف قهوه را رد می کنند. در ساعات اولیه بیداری سطح هورمون کورتیزول بدن در بیشترین حد ممکن است و خوردن قهوه در این ساعت اثری در هوشیاری ندارد.

اما از طرفی چون کورتیزول بدن شما در اوج خود قرار دارد، پس خوردن قهوه در این هنگام باعث بروز استرس و اضطراب خواهد شد. بنابراین به این افراد توصیه می کنیم بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب به سراغ قهوه نروند، و روز خود را با آب میوه آغاز کنند.

اما به کسانی که بلافاصله بعد از خوردن صبحانه یا هر وعده غذایی، به خوردن قهوه عادت دارند، پیشنهاد می کنیم این عادت را ترک کنند. چرا که این کار باعث از بین رفتن آهن موجود در غذا شده و در طولانی مدت باعث بروز کم خونی و مشکلات فقر آهن خواهد شد. بنابراین می توانید زمان مصرف قهوه خود را 2 ساعت بعد از صرف وعده غذایی تنظیم کنید.

 

پس میتوان در مورد بهترین زمان مصرف قهوه گفت

با نکاتی که گفته شد نتیجه این است که بهترین زمان مصرف قهوه بین ساعت 10 تا 11 صبح و 3 تا 4 بعد از ظهر می باشد. در این زمان هورمون کورتیزول در بدن اندک است و با کافئین قهوه تداخل نمی کند. بهتر است قهوه را ناشتا میل نکنید چرا که قهوه ماهیت اسیدی دارد و ممکن است باعث صدمه به معده شود. سعی کنید تا در نوشیدن قهوه میانه رو باشید، در است که قهوه فواید بسیاری دارد اما مصرف بی رویه سلامت بدن را به خطر می اندازد.

 

کارشناسان قهوه در باریسما به خوبی برای خرید یک قهوه تازه و دلچسب به شما راهنمایی میدهند

با ما در ارتباط باشید

این نوشته در قهوه ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *