5 نکته در مورد اسیدیته قهوه

اسیدیته قهوه

اسیدیته قهوه چیست؟

اسیدیته یکی از پایه های طعم های قهوه است ترشی قهوه همیشه در قسمت جلوی دهان حس میشود. ترشی قهوه به علت اسیدیته آن میباشد و نشان دهنده کیفیت آن است

اسیدیته در کنار طعم ها و عطر های قهوه (تلخی- شیرینی) توسط افراد حرفه ای سنجیده میشود و یکی از مهم ترین معیار های سنجش قهوه است . اسیدیته هیچ گونه ارتباطی با ph. یا میزان اسیدی یا قلیایی بودن قهوه ندارد. میزان ترشی – خشکی قهوه – تردی یا تیز بودن قهوه دیگر اصطلاحاتی است که (معمولا خارج از ایران) به جای کلمه اسید قهوه به کار میرود.

هنر یک باریستا به این موضوع است که با ترکیب کردن انواع نژاد های قهوه و روست های مختلف میزان اسیدیته و تلخی و شیرینی قهوه را کنترل کند و خروجی باکیفیت و خوبی را با ترکیب مناسب دانه ها به شما تحویل دهد .

اگر برای خرید به بازار بزرگ تهران رفتید از شعبه حضوری ما قهوه مورد نظر خودتون رو تهیه کردید نظرتون رو در مورد میزان ترشی قهوه های باریسما در شبکه های اجتماعی با ما به اشتراک بزارید .

اسیدیته قهوه

عوامل تاثیر گزار در اسیدیته قهوه

  • روست

همانطور که میدانید میزان بو دادن قهوه یا روست قهوه نقشی بسیار مهم در ترشی قهوه دارد .

با یکبار روست قهوه میزان ترشی قهوه به طور کلی کاهش می یابد قهوه با روست لایت دارای میزان ترشی بالاتری میباشد. همچنین زمان روست اضافی باعث ایجاد ترکیبی در دانه قهوه می شود که تولید اسید در معده را مسدود می کند.

  • آسیاب

اندازه آسیاب قهوه و شدت جریان آب تاثیر زیادی در ترشی نهایی قهوه دارد معمولا قهوه با آسیاب درشت تر خروجی با ترشی کمتری به شما خواهد داد و قهوه با آسیاب ریز تر دارای اسیدیته و یا ترشی بیشتری خواهد بود

  • نوع قهوه

همانطور که می دانید، 2 نوع قهوه داریم. قهوه عربیکا نسبت به قهوه روبوستا اسیدی تر است. گیاه قهوه عربیکا نسبت به روبوستا آرام تر رشد می کند و این باعث می شود که عطر طعم های بیشتری در این قهوه به وجود بیاید و اسیدیته قهوه عربیکا بیشتر شود. این به این معنی است که فنجان قهوه شما پر عطر و طعم تر نیز خواهد بود.

  • نحوه سرو

اگر ذائقه شما به گونه ای است که با اسیدیته قهوه زیاد ارتباط بر قرار نمیکنید یکی از کاربردی ترین روش های برای شما دم کردن قهوه سرد یا (کلد برو) است در دم آوری با این روش فقط از آب سرد استفاده میشود که باعث میشود اسیدیته کمتری در قهوه شما وارد شود

3 قهوه با بالاترین اسیدیته

این قهوه ها به اسیدیته درخشان و زنده معروف هستند عبارتند از:

قهوه هایی که در ارتفاعات بالا رشد میکنند معمولا به دلیل کمبود غلظت اکسیژن موجود در هوا و کند تر رشت کردن نسبت به سایر نقاط دارای ترشی بالاتری میباشند. قهوه های  عربیکا در آمریکای مرکزی دارای اسیدیته بالا هستند و خروجی قهوه روشن و شفافی را ارائه میدهند این موضوع به قهوه اجازه میدهد بیشتر ترکیبات شیمیایی خود  (اسیدهای کلروژنیک) را ایجاد کنند که به طعم قهوه کمک زیادی می کنند. ترکیب درست قهوه های آمریکای مرکزی طعم و مزه بیسار قابل توجهی را به ارمغان می آورد

2 قهوه با اسیدیته کم

قهوه برزیل

قهوه سوماترا

اگر به دنبال قهوه ای با ترشی پایین هستید، قهوه شما ملایم تر و نوشیدنش راحت تر خواهد بود. دلیل آن هم نوع پردازشی است که پس از برداشت گیلاس قهوه بر روی آن انجام می شود و همچنین ناحیه پرورش گیاه قهوه نیز در میزان اسیدیته قهوه تاثیر گذار است. قهوه های دارای اسیدیته کم اغلب کمتر مورد توجه قرار می گیرند اما از آنجایی که قهوه یک تجربه ی شخصی است تنها چیزی که اهمیت دارد سلیقه ی شماست.

برخی افراد میخواهند بدانند میزان اسیدیته قهوه ای که مصرف میکنند دقیقا چه قدر است ؟ موضوعی که هست که دقیقا جواب مشخصی ندارد چون هر میکس قهوه از چند نوع دانه درست شده است و این میکس ها قنی و طعم دار هستند اما قهوه هایی که به صورت اسپیشالیتی یا تک خواستگاه هستند نسبت به منطقه ای که در آن رشد کرده اند و  همچنین درجه روست (برشته شدن) آنها رنج اسیدی مشخصی دارند. در نهایت همیشه با چشیدن قهوه است که میتوانید بفهمید کدام قهوه مناسب شماست

میزان PH قهوه چه ارتباطی با اسیدیته دارد؟

میزان اسیدیته و PH دو موضوع کاملا متفاوت است و اندازه گیری PH معیاری برای تخمین اسید قهوه ندارد . نام اسیدیته برای میزان ترشی قهوه استفاده میشود به خاط این که مواد اسیدی ترش مزه هستند PH قهوه کمی به روست و روش دم کردن قهوه شما بستگی دارد . مثلا قهوه با روست بلک دارای عدد PH 6 است و شیر عدد PH 5 را دارد (یعنی جزو مواد اسیدی نیست و خنثی است) از این رو یکی از راه های کنترل اسید قهوه ترکیب قهوه با شیر است.

تاثیر کافئین بر اسیدیته قهوه

محتوای کافئین قهوه نیز یکی دیگر از عواملی است که بر احساس فرد در رابطه با اسیدی بودن قهوه هنگام نوشیدن و هضم قهوه تاثیر گذار است. درواقع کافئین موجود در قهوه تولید اسید معده را تحریک می کند، به همین دلیل قهوه های دارای کافئین کمتر احتمال رفلاکس اسید و یا احساس سوزش سر معده را کاهش می دهد. پس اگر بعد از خوردن قهوه دچار اضطراب کاذب و حالت تهوع میشوید قهوه هایی با کافئین کم تر را انتخاب کنید .

فراوان ترین اسیدهای موجود در قهوه متعلق به گروه بزرگ اسیدهای کلروژنیک است. این اسیدها درواقع آنتی اکسیدان هایی هستند که باعث کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 می شوند. اسیدهای کلروژنیک همچنین یکی از ترکیبات موجود در قهوه سبز هستند که برای کاهش وزن مفیدند.

 

این نوشته در قهوه ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *